Välkommen att boka dig till VA-guidens webbinarium om nödvattenplanering den 19 oktober 2023. Du får exempel på hur man tagit fram en nödvattenplan i en mindre kommun och erfarenheter från en nödvattenövning med utkörning av nödvatten i Örebro kommun. Webbinariet är kostnadsfritt för VA-planeringsmedlemmar i VA-guiden.
Under detta webbinarium får vi ta del av erfarenheter från nödvattenplanering i två olika exempel. Dels får vi höra miljökonsult Ebba af Petersens från WRS berätta om hur de som konsulter har arbetat med att hjälpa en mindre kommun med att ta fram en nödvattenplan. Hur har processen sett ut och vilka frågor har varit viktigast att ta hänsyn till?
Det andra exemplet kommer från Örebro kommun. Vi får höra Jenny Johrin verksamhetschef för Vatten och avlopp dela med sig av kommunens arbete med nödvattenplanering och deras erfarenheter från en nödvattenövning där distrubitionsplanen för nödvatten testades i praktiken. Vi får ta del av vad som fungerade bra och vad som var mindre bra och som behöver korrigeras.
Föreläsare
Varmt välkommen!