
EU:s nya avloppsdirektiv innebär skärpta krav på återvinning av fosfor från avloppsslam. För att belysa aktuella lösningar arrangerade Svenska Näringsplattformen nyligen ett studiebesök hos EasyMining. Deltagarna fick ta del av tekniken för att utvinna fosfor ur aska från förbränt slam samt besöka deras laboratorium. Målet är att sluta kretsloppet för fosfor och minska beroendet av jungfruliga råvaror.
Avloppsdirektivet klubbades nyligen på EU-nivå och Sverige har fram till 2027 på sig att införliva de nya direktiven i svensk lagstiftning. Delar av direktivet innehåller ökade krav på utvinning eller återanvändning av fosfor, men exakt hur kraven kommer se ut i Sverige är ännu inte klart.
Den 9 september anordnade Svenska Näringsplattformen ett studiebesök hos Ragn-Sells innovationsbolag EasyMining som finns i Uppsala. Fokus för besöket var tekniken Ash2Phos som används för att återvinna fosfor och andra material ur aska från förbränt avloppsslam. Deltagarna fick även besöka anläggningens labb och pilothall för att få en inblick i flera andra projekt.
Tyskland går före med fosforåtervinning
EasyMining har tillsammans med det tyska företaget Gelsenwasser satsat på att utvinna fosfor ur förbränt slam. Gelsenwasser har hand om rening av avloppsvatten från flera regioner i Tyskland och är en av de största mottagarna av avloppsvatten i landet. De har också monoförbränning av slammet vilket är en bra utgångspunkt för utvinning av fosfor ur aska. Tyskland har dessutom gått före EU och uttalat ett förbud mot spridning av slam på åkermark samt krav på 80 procent fosforåtervinning ur aska senast år 2029 för större reningsverk. Så behovet av fosforåtervinningstekniker är stor.
Många potentiella användningsområden
Till en början utvinns fosforn i pulverform som kalciumfosfat. Den kan då användas som råmaterial för olika gödningsmedel. Det pågår även försök att granulera fosforn så att den kan användas direkt på åkermark, både hos potentiella kunder och av företaget själva. Tillsammans med olika samarbetspartners som till exempel Lantmännen, körs fälttester under 2025 i syfte att undersöka hur man kan få så bra växtupptag av fosfor som möjligt.

Diplay hos Easymining med olika produkter som kan framställas av bland annat förbränt avloppsslam
EasyMining undersöker även flera alternativ för att vidareutveckla fosforn som slutprodukt, till exempel som djurfoder. Eftersom foderlagstiftningen inom EU inte tillåter fosfor med ursprung ur avloppsvatten, pågår ett projekt med det kanadensiska företaget Friesen. Syftet är att registrera EasyMinings återvunna fosfor och börja sälja från Tyskland till Kanada som foderfosfat. Tidigare projekt tillsammans med SLU och Lantmännen har visat på bra smältbarhet för fosforn hos grisar och kycklingar, Feed phosphate for livestock. I samarbete med SVA har man även gjort en riskbedömning av hela värdekedjan som visat att det inte finns risk för prioner eller patogener, Risk assessment.
Fosforns kvalitet är viktigare än ursprung
EasyMining har fått Ash2Phos återvunna fosfor (kalciumfosfat från förbränt avloppsslam) godkänt och finns nu med på EU:s lista för produkter godkända för ekologisk odling. Att ändra regelverket för djurfoder är däremot svårare, säger Sara Stiernström, produktchef EasyMining.
– För att kunna använda fosfor i djurfoder behöver lagstiftningen hänga med teknikutvecklingen. Vi tycker att det är kvaliteten som ska avgöra användningen, inte ursprunget.
Tyskland och Sverige först ut
Den första Ash2Phos-anläggningen planeras att invigas i Schkopau i Tyskland 2027. Nästa fabrik är planerad till Helsingborg med uppstart till 2029. Initialt kommer troligen anläggningen i Helsingborg att ta emot aska från Tyskland, men Sara Stiernström från EasyMining förväntar sig att det kommer finnas aska i Sverige i framtiden.
– Vi tror att Sverige och andra EU-länder kommer få ett ökat behov av att återvinna fosfor ur aska från avloppsslam i framtiden. Både för att klara ökade krav på fosforåtervinning, minska importberoendet från Ryssland och för att kunna hantera avloppsslam.
Utöver Ash2Phos fick deltagarna höra om EasyMinings projekt för bland annat utvinning av kväve ur rejektvatten och fosfor från fiskodlingar. Studiebesöket avslutades sedan med en rundtur i laboratoriet där deltagarna fick en inblick i hur EasyMining arbetar med utveckling av nya produkter samt tester av kvalitet och innehåll.






