Nu kan du ta del av inspelningen från slutseminariet för SODA. Under seminariet presenterades viktiga insikter, resultat och lärdomar från projektet, med teman som drift och underhåll, alger i dammar, QR-koder, projekteringsanvisningar, nationella standarder och framtida samverkansformer.
SODA är ett Vinnova-finansierat samverkansprojekt med syfte att främja en hållbar hantering av dagvatten och skyfall. Fokus i projektet ligger på åtgärder på kvartersmark och projektet involverar aktörer från alla delar av samhällsbyggnadsprocessen. Ta del av resultat och nyheter från SODA
Slutseminariet för den tredje delen i projektet ägde rum 24 november. 2025. Ta del av inspelningen i spelaren ovan och se tider och presentationer för de olika föredragen nedan.
Program och presentationer
Nedan listas programmet för slutseminariet och vilka tider i inspelningen respektive föredrag börjar.
00.00: SODA – vilka var de stora utmaningarna och hur kan projektet leva vidare?
Anna Pettersson Skog, RISE
18.45: Alger i dammar
Margita Judina och Mónica Andrea Vargas Solla, KTH
39:54: Drift och underhåll av dagvattenanläggningar
Leon Martini och Pernilla Eneroth, Poseidon samt Anna Svahlstedt, Grön Vision
1.05.10: QR-koder ett verktyg för dagvatteninformation
Madelene Drougge, Uppsala Vatten och Beatrice Nordlöf, RISE
1.18.20: Handbok för projektering av dagvattenanläggningar på kvartersmark
Frida Gissén och Fredrika Thomasdotter, Sweco
1.28.35: Klimatberäkningar för några dagvattenanläggningar
Ylva Svärdström, Landskapslaget och Pia Glaumann, Glaumann landskap
1.45.30: Framkomliga vägar för samverkansformer och avtalsformer om dagvattenanläggningar för implementering av åtgärder
Erik Glaas, Gävle kommun och Linköpings universitet, Mattias Hjerpe och Sofie Storbjörk, Linköpings universitet
2.52.07: Nationell standard för prefabricerade dagvattenlösningar
Ann Johansen, RISE
3.07.02: Presentation av utbildningspaket framtagna inom SODA
Tanja Hasselmark Mason, IVL






