Lyckad räddningsaktion för aspen i Fyrisån

Pågående aspräddning i Fyrisån. Foto: Ville Feltelius, VA-guiden.

När vattennivån i Fyrisån blev för låg under sommaren 2025 fastnade omkring hundra aspar i centrala Uppsala. Genom en snabb räddningsinsats från Upplandsstiftelsen och Länsstyrelsen i Uppsala kunde dock 79 fiskar flyttas förbi Islandsfallet – en åtgärd som kan ha räddat upp till en tredjedel av åns lekande population.

Aspen (Aspius aspius) är Upplands landskapsfisk och den största av våra karpfiskar. Den kan väga upp till 15 kilo och leva i över 20 år, men arten har minskat kraftigt på grund av mänskliga ingrepp som vattenkraft, dammar och kanalisering. Idag är den klassad som Nära hotad i den svenska rödlistan och omfattas av EU:s art- och habitatdirektiv.

I Fyrisån i Uppsala har åtgärder som fiskvägar och restaurering av lek- och uppväxtmiljöer lett till att hundratals aspar varje vår simmar upp från Mälaren för att leka. Men under sommaren 2025 blev situationen problematisk när omkring 100 aspar fastnade mellan Islandsfallet och Kvarnfallet i de centrala delarna av staden. Det låga vattenflödet gjorde att fiskarna inte kunde ta sig tillbaka nedströms.

Johan Persson, projektledare vid Upplandsstiftelsen, i samband med märkning av asp i maj 2025. Foto: Johan Persson.

– Våren och sommaren har präglats av mycket låga flöden i Fyrisån. Vid höga flöden kan fisken surfa ner över det skibord som finns vid Islandsfallet, men när vattennivån är låg blir det för lite vatten och då blir fisken instängd, berättar Johan Persson, projektledare inom kustvatten, vattendrag och fiske vid Upplandsstiftelsen.

Räddade 79 fiskar – en tredjedel av lekpopulationen i Uppsala

För att rädda de instängda fiskarna initierade Upplandsstiftelsen och Länsstyrelsen i Uppsala en räddningsaktion. Med hjälp av en särskild elfiskebåt kunde asparna bedövas kortvarigt med elström, håvas upp och snabbt placeras i en vattenfylld tank för vidare transport nedanför Islandsfallet.

– Fisken bedövas bara under en mycket kort period. Så snart strömmen slås av kvicknar den till.

Totalt lyckades man rädda 79 aspar, vilket motsvarar ungefär en tredjedel av lekpopulationen i centrala Uppsala. Frågan är nu hur framtida problem med åns vattennivå ska kunna undvikas. Johan Persson menar att det krävs en mer permanent lösning.

– Kommunen kommer, tillsammans med flera organisationer, att jobba för att fisk ska kunna vandra nedströms även vid låga flöden. Om jag tillåter mig att spekulera skulle en tänkbar lösning kunna vara att göra flyktöppningar i skibordet, både längs kanten mot fisktrappan intill åns ena kant och mot den del av fallet som vetter mot Svandammen. Det skulle sannolikt kunna underlätta vid låga flöden.

VA-guiden var på plats när den 78:e räddade aspen (som vägde över 4 kg) släpptes tillbaka nedanför Islandsfallet. Se den korta videon i spelaren nedan.