I Västerås pågår ett omfattande arbete för att minska PFAS i dricksvattnet

Under sommaren tipsar vi om artiklar som vi tror att du kan ha nytta av, men kanske har missat i nyhetsflödet. För att minska halterna av PFAS4 i dricksvattnet pågår just nu ett samarbete mellan Mälarenergi Vatten och Västerås stad. På Hässlö vattenverk utförs pilotförsök med aktivt kol och jonbytare, och resultaten ser lovande ut.

Till inlägget: I Västerås pågår ett omfattande arbete för att minska PFAS i dricksvattnet

Rekommenderade inlägg från VA-guidens tre ämnesområden små avlopp, dagvatten och VA-planering är under en begränsad tid öppna för alla våra medlemmar oavsett om du är medlem i ett eller flera av ämnesområdena.

Söktips

Eftersom det finns mycket material på våra medlemssidor kan det underlätta att använda sökfunktionen på hemsidan. Här finns tips för hur du söker på bästa sätt i vår sökfunktion