Bengt Jonsson, tidigare tekniskt råd vid MÖD, svarar på en fråga om vem av VA-huvudmannen och kommunen som är mest lämplig att vara deltagare i ett markavvattningsföretag i samband med en omprövning av företaget.
FRÅGA
Vi har följande fråga gällande dikningsföretag, och deltagande parter vid omprövningar av dessa. Från vårt perspektiv anser vi (VA-huvudmannen) att det är mer självklart att det är kommunen i egenskap av fastighetsägare som ska utgöra en del av markavvattningsföretaget vid en eventuell omprövning. Som jag förstår det hindrar inte juridiken varken VA-huvudmannen eller kommunen att vara deltagare, men vad finns det för resonemang/argument för och emot gällande vem av kommunen eller VA-huvudmannen som ska vara en del av markavattningsföretaget?
I det aktuella fallet är dikningsföretaget aktivt och har en styrelse, men varken är inte kommunen eller VA-huvudmannen är alltså en del av företaget.
SVAR

Bestämmelser om deltagande i markavvattningsföretag (dikningsföretag) finns i lagen (1998:812) med särskilda bestämmelser om vattenverksamhet (LSV). Avgörande för både rätten och skyldigheten att delta i markavvattningsföretag är den nytta som företaget medför för de fastigheter som ligger inom det s.k. båtnadsområdet. Med nytta menas den värdehöjning som markavvattningsföretaget medför för fastigheten.
Även intressen utanför båtnadsområdet har både rätt och skyldighet att delta i markavvattningsföretag. Kan diken och rörledningar i ett markavvattningsföretag användas för att avleda avloppsvatten från en fastighet ska fastighetsägaren delta i företaget. Avleds avloppsvatten från ett VA-område ska VA-huvudmannen delta i företaget. Även väghållare som inte är fastighetsägare kan bli deltagare i markavvattningsföretag om vägen har en avsevärd inverkan på markavvattningen. Bestämmelser om hur dessa omständigheter regleras finns i 3 kap LSV.
Avledning av avloppsvatten till diken och rörledningar som ingår i ett markavvattningsföretag kan förorsaka ökade kostnader för företaget. Diken/rörledningar kan behöva dimensioneras upp och underhållas oftare. Fördelningen av kostnaderna baseras på vilken mängd och slag av vatten som tillförs markavvattningsföretaget och till vad som kan vara skäligt med avseende till avloppsintressets nytta av att kunna avleda avloppsvatten till markavvattningsföretaget. Kostnaderna ska först fördelas mellan markavvattningsintresset och avloppsintresset. Därefter fördelas kostnaderna inom respektive intresse.
I det aktuella fallet framgår inte om omhändertagande av dagvatten ingår i VA-huvudmannens åtagande, men det får antas. Benämningen dagvatten finns inte i miljöbalken men det får anses innefattas i 9 kap 3 § punkt 3: ”vatten som avleds från mark inom detaljplan som inte görs för en viss eller vissa fastigheters räkning”.
Avleds dagvatten från ett VA-område till dikningsföretaget är det VA-huvudmannen som ska delta i företaget. Avleds avloppsvatten från ett reningsverk till dikningsföretaget är det huvudmannen för reningsverket som ska delta.
Kommunen ska delta om de är ägare av fastigheter som ligger inom båtnadsområdet och har markavvattningsnytta av företaget. Det är även möjligt att kommunen skulle kunna bli deltagare genom sin roll som väghållare.
VA-organisationen kan drivas i olika former i en kommun. Det kan exempelvis vara en kommunal förvaltning, kommunalt VA-bolag eller regionalt bolag. Det är kommunen som fastställer en allmän VA-anläggnings verksamhetsområdet och dess gränser och beslutar vem som ska vara VA-huvudman och ägare till VA-anläggningen.
Frågan om anslutning av en avloppsintressent till ett befintligt markavvattningsföretag prövas genom ansökan om omprövning hos mark- och miljödomstolen. Prövningsprocessen kan bli billigare och gå snabbare om markavvattningsföretaget och avloppsintresset först kan träffa en överenskommelse om anslutning och delaktighet som sedan prövas och godkänns av domstolen.
Sammanfattning
- Ägare till fastigheter som får förbättrad avvattning genom ett markavvattningsföretag ska delta i företaget
- Kan ett markavvattningsföretag användas för att avleda avloppsvatten från en fastighet ska ägaren till fastigheten delta i företaget.
- Kan ett markavvattningsföretag användas för att avleda avloppsvatten från ett VA-område ska VA-huvudmannen delta i företaget.
- Dagvatten som avleds inom ett detaljplanelagt område definieras som avloppsvatten
- Mark- och miljödomstolen prövar frågor om deltagande i markavvattningsföretag
Det är alltid den enskilda myndigheten som självständigt utformar sina beslut, och som självständigt gör sina bedömningar och som ansvarar mot sina tillsynsobjekt och medborgare. VA-guiden AB, samt de experter som svarar på uppdrag av VA-guiden AB, friskriver sig från alla tänkbara anspråk till följd av olyckliga svar eller missförstånd. Experten har inget uppdragsförhållande till frågeställaren. Svaret är expertens egen uppfattning och representerar inte nödvändigtvis hens organisations eller VA-guidens ståndpunkt.